Ładowanie
Poradniki

Czym jest AOSP, CM, MIUI? #2 poradnik

Dzisiaj pokrótce opiszę najważniejsze zagadnienia, które trzeba zgłębić, by na poważnie zacząć modyfikować swój smartfon. W tym wpisie, podsumuję wszystkie najważniejsze pojęcia z zakresu modyfikowania systemu Android i spróbuję pomóc wejść w temat osobom, które z modyfikacjami są na bakier.

AOSP


Android jest systemem otwartym. To znaczy, że każdy, może mieć wzgląd w jego kod źródłowy. To ten fakt sprawia, że mamy t.zw. custom romy.

Android Source Open Project (AOSP) to idea Google, która sprawia, że Android jest dzisiaj tym czym jest. Gigant z Mountain View udostępniając źródła systemu producentom smartfonów sprawia, że każde urządzenie z Androidem jest tak samo podatne na modyfikacje. Oczywiście mamy tutaj też nakładki implementowane przez producentów, które sprawiają, że modyfikacje są łatwiejsze lub trudniejsze i dla przejrzystości treści, o nakładkach systemowych w przyszłości pojawi się osobny wpis. Osobiście nie znam żadnego telefonu z Androidem, którego nie dałoby się w jakiś sposób zmodyfikować.

Kernel (jądro)


Jądro, to jedna z ważniejszych cech systemu Android. Kernel zawiera wszystkie sterowniki potrzebne do prawidłowego działania urządzenia.

Łącząc kernel z wolnym oprogramowaniem mamy połączenie wręcz idealne. Dzięki programistom z całego świata możemy sprawić, że nasz telefon zacznie obsługiwać funkcje, o których normalnie możemy pomarzyć. Przykład?

Proszę bardzo: LG G3s wyposażony w technologię szybkiego ładowania. Być może nie wiesz, ale model G3s oficjalnie nie obsługuje w.w. cechy. Dzięki otwartości źródeł, deweloperzy sprawili, że smartfon ten zyskał unikatową cechę, która co więcej – działa świetnie.

Wartko jednak wspomnieć, że im szybciej świat idzie do przodu, tym rzadziej spotkamy się ze zmodyfikowanymi kernelami. Nie wiem do końca czym jest to spowodowane, ale wydaje mi się, że w tym wypadku winę ponosi naturalne zjawisko fizyczne jakim jest czas, ponieważ z jego biegiem “hype” na tego typu zabiegi powoli maleje. Dodatkowo, telefony są dziś znacznie bardziej doskonalsze od swoich “pierwowzorów” z lat 2010 – 2013.

Root


Funkcja bez której modyfikowanie systemu byłoby niemożliwe. Root to taki androidowy odpowiednik windowsowego administratora. Rootując swój telefon sprawiasz, że masz nieograniczony dostęp do wnętrza systemu. Możesz usunąć aplikacje, które na start zainstalował Ci producent, możesz wgrać różne modyfikacje poprawiające dźwięk, obraz, zdjęcia, wydajność, blokowanie reklam, czy zainstalować programy, które wymagają roota w różnym celu – pełna dowolność.


Szerzej termin ten opisałem tutaj – Czym jest root i do czego może się przydać? 1# poradnik


TWRP, CWM, eRecovery


Wszystkie pojęcia to w z zasadzie ten sam typ programów, różniący się jedynie funkcjami i budową. Recovery to podsystem, który możemy włączyć (najczęściej poprzez klawisz vol+ i power, ale nie zawsze) przed załadowaniem systemu w celu wykonania konkretnej czynności. Pozwala nam na instalację modyfikacji za pomocą spakowanych paczek zip. Co więcej, możemy dzięki nim tworzyć pełne kopie systemu z rejestrem połączeń, wiadomości, czy nawet danych aplikacji. Oczywisty “must have” dla każdej osoby modyfikującej Androida. Obecnie najpopularniejszym typem recovery jest TWRP.

Zablokowany bootloader


Blokada nałożona przez producenta mająca na celu utrudnić nam modyfikację systemu. W wielu obecnych urządzeniach, bootloader należy odblokować przed jakąkolwiek inną czynnością modyfikującą. Metody odblokowania bootloadera są różne. Mogą to być np. wpisanie kodu w ADB, czy wgranie konkretnego pliku przez konsolę.

ADB


Konsolowe modyfikowanie sytemu Android. Instalacja różnych plików poprzez linie kodu. Działa dzięki wbudowanym w systemy programom typu CMD czy nowszy PowerShell. Dzięki w.w. programowi możemy m.in. zainstalować system, usunąć aplikacje, modyfikować poszczególne pliki systemowe, czy po prostu zainstalować recovery.

AOKP, Cyanogenmod, Lineage OS, RR, MIUI i wiele innych Custom Romów…


To co wyżej napisałem, to nazwy najpopularniejszych systemów bazujących na Androidzie. Każdy z nich ma swoje konkretne funkcje. Jedne wyglądają jak oryginalny Android wypuszczony przez Google, inne jak np. MIUI gruntowanie przebudowują cały interfejs. Najważniejsze jest to, że każdy ma jakąś cechę, dzięki którym wyróżnia się na tle reszty. Custom romy są ostatecznym ratunkiem, gdy producent zapomniał o naszym modelu nie aktualizując go do nowszych wydań Androida, ponieważ nieoficjalnie, można wspierać konkretny model nawet do kilku lat po zakończeniu oficjalnego wsparcia.


Z racji tego, że systemu Android używa kilkuset producentów, którzy na rok, wypuszczają razem parę tysięcy urządzeń, nie napiszę tutaj jak zrootować czy wgrać recovery w konkretnym modelu, ponieważ każdy model modyfikuje się trochę inaczej.

Modyfikacje konkretnych modeli znajdziesz tutaj:

https://forum.android.com.pl (PL)

https://forum.xda-developers.com (ENG)

Musisz pamiętać, że wszystkie modyfikacje o których tutaj wspomniałem mogą pozbawić Cię gwarancji producenta. Jednak prawie zawsze (wyjątkiem jest tutaj Samsung, który przy próbach modyfikacji nabija flagę knox) wszystko można odkręcić i przywrócić gwarancję w mniej niż 5 minut. Nie odpowiadam za żadne uszkodzenia telefonu, wszystko robisz na własną odpowiedzialność. Ja mogę jedynie pomóc w zaistniałym problemie.

Dziękuję za poświęcony czas i do przeczytania wkrótce.

Inne wpisy:
Polecane