Ładowanie
Poradniki

Czym jest root i do czego może się przydać? 1# poradnik

Pytanie, które postawiłem w temacie, to początek tłumaczenia prostym językiem – fraz, które są nieodzowną częścią modyfikowania systemu Android.

Przyjąłem, że wpisy będą pojawiać się co pewien czas, ponieważ w jeden dzień nie zawrę wszystkich treści, których bym chciał. Pozwól, że zaczniemy.

Czym jest root?


Root (z ang. korzeń) to konto występujące w systemach opartych uniksowych. Windowsowym odpowiednikiem tego określenia jest Administrator.

Dostęp do roota daje nam nieograniczoną władzę nad systemem, na którym owe konto uruchomiliśmy. Z racji tego, że Android jest tworem, który powstał na bazie Linuxa – on również pozwala dostać się omawianego konta. To dla nas świetna wiadomość, ponieważ rootowanie (czyli czynność polegająca na dostaniu się do roota) jest podstawową rzeczą jaką musisz wykonać, by na poważnie zacząć modyfikować swój system.

Historia rootowania urządzeń jest tak samo długa jak historia samego Androida. Oczywiście nie każde urządzenie jest rootowalne od początku. Potrzeba trochę czasu, zanim programiści znajdą sposób na zniesienie tego ograniczenia. Producenci urządzeń mobilnych na dodatek, celowo utrudniają tą czynność.

Aplikacje rootujące

Na przestrzeni lat powstało wiele aplikacji rootujących, które są uproszczone do dwóch przycisków – root i unroot. Najczęstsze to:

 • KingRoot
 • KingoRoot
 • SuperSU

Takie rozwiązanie poza tym, że jest bardzo wygodne, ma praktycznie same wady.

Pierwszą z nich jest fakt, że w dzisiejszych czasach praktycznie żaden nowy telefon nie ulegnie rootowaniu za pośrednictwem wymienionych aplikacji. Powodem tego jest to, że najnowsze smartfony, mają tak zaawansowane zabezpieczenia, że w.w. programy po prostu nie dają rady. W takich wypadkach musimy poszukać innego sposobu, bądź jeśli jeszcze go nie ma, czekać na złamanie zabezpieczenia przez człowieka, który później udostępni nam instrukcję.

Drugą wada, to brak pewności, czy autor takiej aplikacji nie wykorzysta faktu łamania zabezpieczeń na własną korzyść – może mieć wtedy przecież pełny dostęp do naszego urządzenia. Takie przypadki, na szczęście praktycznie się nie zdarzają, ale warto o tym wspomnieć.

Oczywiście, oprócz aplikacji rootujących, są też programy pisane z myślą o użytkownikach pecetów, m.in. SRK Huawei Tool, czy skrypty, które ładujemy przez Terminal Emulator.

Ja ze swojej strony polecam korzystać z forum.xda-developers.com, bądź forum.android.com.pl, ponieważ tam praktycznie zawsze, znajdziemy najlepsze i najbardziej bezpieczniejsze sposoby na rootowanie, sprawdzone przez wiele osób.

Napisaliśmy sobie już kilka zdań na temat roota, teraz pora przejść do głównych korzyści z niego płynących. Mamy ich całe mnóstwo i jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Na co nam pozwala?


Są to m.in.:

 • usuwanie aplikacji systemowych, które zajmują cenne miejsce w pamięci wewnętrznej i pamięci RAM
 • możliwość używania aplikacji, które działają na niższym poziomie systemu od zwykłych programów, są to m.in:
  • Greenify – aplikacja poprawiająca czas pracy na baterii,
  • AdBlock – aplikacja blokująca reklamy w całym systemie, niezależnie czy jest to przeglądarka czy reklama w grze,
  • Kernel Adiutor – aplikacja pozwalająca dostosować nam:
   • pracę procesora – wyłączanie różnych rdzeni, zmiana ich częstotliwości i zarządcy,
   • pracę układu graficznego,
   • pracę pamięci RAM,
   • i wiele, wiele innych.
  • L Speed – aplikacja znacząco poprawiająca działanie systemu,
  • Xposed – zestaw kilkuset modułów, z których większość ma jakieś konkretne zastosowanie. Możesz np. zainstalować moduł umożliwiający używanie YouTube w tle.
  • i wiele innych, ciekawych aplikacji, których nie sposób wymienić, ponieważ jest ich zbyt dużo.
 • dowolność w tym co edytujesz i jak. Możesz edytować każdy plik systemowy i odkrywać dzięki temu nowe funkcje, które domyślnie zostały wyłączone przez producenta.
 • większa świadomość i frajda z użytkowania danego urządzenia.

Kto powinien się zainteresować rootem?


Niestety rozwiązanie to nie jest idealne dla każdego. Dlaczego?

Po pierwsze, pozbywasz się gwarancji producenta, którą idzie co prawda w łatwy sposób przywrócić, pozbywając się roota z urządzenia. (Nie dotyczy Samsungów, bo w tym wypadku, root to stuprocentowe pożegnanie się z gwarancją, za sprawą flagi KNOX.)

Po drugie, stwarzasz prawdopodobieństwo, że poprzez nieumiejętne i lekkomyślne zachowanie możesz uszkodzić telefon software’owo, lub co zdarza się znacznie rzadziej – hardware’owo.

Po trzecie, gdy używasz roota, firma Google uznaje Twoje urządzenie, za niecertyfikowane. Objawia się to m.in. brakiem możliwości zbliżeniowego płacenia telefonem. Na szczęście, tutaj na pomoc przychodzi Magisk – czyli aplikacja, która obchodzi ograniczenia Safety Net; mechanizmu odpowiedzialnego za wspomniane wcześniej ograniczenie.

Po czwarte, niektóre aplikacje sprawdzają czy Twój telefon jest zrootowany i w razie jego wykrycia nie włączają się. Świetnym przykładem, jest tutaj gra wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość – Pokemon GO. Niantic wprowadziło tego typu wykrywanie,  ponieważ gracze niezgodnie z regulaminem wykorzystywali możliwości płynące z tego konta. W przypadku omawianej gry, swego czasu plagą byli użytkownicy, którzy pozorowali lokalizację. Dodam, że tutaj również z pomocą przychodzi Magisk i działa praktycznie idealnie, co nie oznacza, że popieram oszukiwanie.

Po piąte, trochę na wyrost. Mniejsze bezpieczeństwo naszych danych w przypadku bardziej nieogarniętych użytkowników.

Podsumowanie


Podsumowując cały wpis – root to świetne narzędzie dla użytkowników, ponieważ daje realną władzę nad naszym telefonem.

Żeby nie było za kolorowo – konto administratora, niesie za sobą także kilka problemów i w przypadku niedoświadczonych osób, operacja rootowania i możliwości płynące z jego używania, w najlepszym przypadku mogą skończyć się serwisem.

A Ty jakie korzyści płynące z konta root jeszcze widzisz? Podziel się z nami w komentarzu. 😉

Dziękuję Ci za poświęcony czas i do usłyszenia niedługo.

Czy Twoje urządzenie zostało zrootowane?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Inne wpisy:
Polecane