Ładowanie
Różne

Od CyanogenMod do LineageOS – trochę historii

CyanogenMod 10.1 – to właśnie od tego systemu zacząłem swoją przygodę z modyfikacjami systemu Android. Pamiętam do dziś ten stres, który towarzyszył mi wtedy podczas instalacji Cyjana na Prestigio pmp5870c. A po tym szczęście i zachwyt. Na nakładce producenta, urządzenie chodziło w taki sposób, że nie dało się z niego korzystać na co dzień. CM dał mu drugie życie. O CyanogenModzie właśnie dziś będzie. Czym jest, kiedy i jak powstał, czemu już go z nami nie ma i co powstało po nim? Na te i wiele innych pytań, postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie. Życzę miłej lektury.


Kiedy powstał i co się z nim stało?

System zaczął być tworzony od 2009 roku. Pierwszy CyanogenMod pojawił się na bazie Androida 1.5 (Cupcake – babeczka) i nosił oznaczenie 3.1 do 3.9.x. Po pewnym czasie zyskał dużą popularność, szczególnie ze względu na częste aktualizacje i bardzo szybkie działanie. Dzięki systemowi udostępniania update’ów – Nightly, pojawiały się one nawet kilka razy w miesiącu. Później powstała firma Cyanogen Inc. – dokładniej we wrześniu 2013 roku. Na miejsce swojej głównej siedziby wybrała krainę mlekiem i miodem płynącą – Kalifornię. Nowy twór odpowiedzialny był za finansowanie projektu i rozwijał komercyjną wersję CyanogenModa o nazwie CyanogenOS. CM’OS był preinstalowanym systemem na smartfonach OnePlus One czy ZUK Z1. 3 lata później, 24 grudnia 2016 roku Cyanogen Inc. ogłosiła koniec dalszego rozwoju swego dzieła. Nie znalazłem na ten temat żadnych oficjalnych informacji, jednak przypuszczam, że były to problemy finansowe. Firma CyanogenOS opublikowała wszystkie kody źródłowe przez co każdy, kto tylko oczywiście potrafił, mógł samemu skompilować swojego własnego CM.


LineageOS

Steve Kondik – osoba, która była głównym producentem Cyjana. Wyszedł on z inicjatywą stworzenia LineageOS. Postanowił na nowo odbudować tą modyfikację i jak widać – udało mu się to. Dalej mamy oficjalną stronę gdzie możemy pobierać wersję Nightly systemu.

Od CM 3.1 do obecnego LineageOS’a 15, którego pierwsze wersje testowe pojawiły się już na xda, modyfikacja przeszła bardzo długą drogę i mam nadzieję, że najlepsze lata wciąż przed nią.

Teraz jednak przejdźmy do tego, czym są wspomniane systemy.


Czym  jest twór Steva Kondika?

Najkrócej mówiąc CM/LOS pozwala nam na odświeżenie naszego urządzenia. Uznajmy, że średnio wsparcie producenta trwa do 2 dużych aktualizacji Androida. Wezmę za przykład Samsunga Galaxy S2 – telefon sprzed 6 lat, jego użytkownicy o wsparciu od Koreańskiego producenta nie mogą nawet marzyć, tymczasem, za sprawą oficjalnego LOS’a możemy na nim spokojnie zainstalować Androida w wersji 7.1.2. A przez nieoficjalną wersję LineageOS mamy już Androida 8.0. Wiadomo, że wspomniane kompilacje nie działają idealnie, ale da się? Da się. Wspomniałem także o nieoficjalnych wersjach CM czy LOS. To takie wersje tych systemów, które kompilowane są, przez użytkowników spoza developerów LOS. Takie wersje znajdziemy np. na forum xda. Więc jeśli na stronie LineageOS w zakładce Download nie ma Twojego urządzenia, zajrzyj na wcześniej wymienione forum, a na pewno coś znajdziesz. 🙂


To koniec moich wywodów na temat LineageOS, a wcześniej CyanogenMod. Dajcie koniecznie znać czy używaliście tego systemu, a jeśli tak to od jakiej wersji? A może jesteście przeciwnikami custom romów?


Dzięki za poświęcony czas. Do następnego razu!

Inne wpisy:
Polecane