Ładowanie
Recenzje

AKTUALIZACJA #1 – Krótka recenzja folii matującej 3mk MATTE. Czy faktycznie jest tak dobra jak deklaruje to producent?

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, w tej chwili będziesz mógł przeczytać krótką recenzję folii matowej, polskiej firmy 3mk.

Zacznijmy od początku, więc czym jest folia 3mk MATTE i czym się wyróżnia?


MATTE to folia, która według producenta ma za zadanie redukować odciski palców i refleksy świetlne. Jednocześnie powinna zapewniać dobrą przezroczystość, a także małą utratę jakości wyświetlanego obrazu. Czy tak rzeczywiście jest? Tego dowiesz się z poniższej recenzji.

Zestaw


Folia przychodzi do nas w bardzo fajnym opakowaniu, które zawiera dwie folie 3mk MATTE, razem ze świetnym rozwiązaniem jakim są naklejki pozycjonujące Fit-In, dwa listki Dust-Fix, ściereczkę i Anti-Bubble Card – którą sprytnie wykorzystano jako “rączkę” na zawieszenie opakowania.

Krótka specyfikacja


3mk MATTE posiada odporność na zarysowania do maksymalnie 3H, czyli stosunkowo mało. Głównym zadaniem tej folii nie jest jednak ochrona na zarysowania i upadki, a fakt rozpraszania światła i brak odcisków palców.

Montaż


Montaż folii od 3mk to bułka z masłem. Naklejki pozycjonujące Fit-In to według mnie najlepsze rozwiązanie, mające za zadanie określić obszar na którym przykleimy folię, jeszcze przed jej faktycznym założeniem. Dzięki temu, możemy spokojnie przymierzyć folię, biorąc pod uwagę wszystkie otwory oraz wycięcia i odkleić właściwą stronę dopiero upewnieniu się, że wszystko zostało idealnie przymierzone.

Nie wiem czy każdy wie, ale folie zakłada się zdecydowanie trudniej od hartowanego szkła, dlatego łatwość montażu i brak bąbelków, to dla mnie rzecz praktycznie najważniejsza. Cieszę się, że producent zaimplementował wspomniane naklejki i dokłada dwie folie, gdyby za pierwszym razem jednak się nie udało.

Żeby nie było tak kolorowo na minus oceniam samą Anti-Bubble Card – ponieważ to kawałek miękkiego kartonu, który nie nadaje się do wypychania bąbelków. Lepszym rozwiązaniem jest tutaj po prostu wyciśnięcie wszystkich powstałych niedoskonałości palcem i ścierką.

Jednakże podsumowując montaż – oceniam go na 10/10. Inni producenci powinni się uczyć.

Wrażenia


Folia 3mk MATTE to dobra folia. Nie jestem zachwycony, bo do ideału dużo brakuje, ale mimo wszystko będę jej używał.

Po jej założeniu od razu poczułem, że smyranie po ekranie jest inne. Przypomina mi trochę takie delikatniejsze smyranie palem po gazecie. Nie potrafię określić tego jako wadę czy zaletę. Mi się ten efekt podoba, ale szybko się przyzwyczajamy i o wspomnianym “dodatku” szybko zapominamy.

Świetnie spisuje się maskując odciski palców i refleksy świetlne. Od kiedy ją założyłem, faktycznie rzadziej przecieram telefon w celu pozbycia się wstrętnych plam po palcach. Jednak nie chce być źle zrozumiany, 3mk MATTE zmniejsza podatność na odciski palców, ale to nie jest tak, że po jej założeniu ich zupełnie nie uświadczymy – tak absolutnie nie jest.

Drugą sprawą w przypadku tej folii jest fakt rozpraszania padającego światła. Co prawda, dziś nie mamy odpowiedniej pory na takie testy, ale nawet teraz zdarzają się dni słoneczne. I powiem szczerze, folia 3mk MATTE spełnia swoje zadanie w 100%. Świetnie usuwa wszystkie odbicia światła i sprawia, że ekran staje się znacznie czytelniejszy w słoneczne dni.

Niestety na minus muszę zaliczyć utratę jakości wyświetlanego obrazu. Po założeniu matowej folii ekran staje się  wypełnionymi mikroskopijnymi kolorowymi kropkami. Warto wspomnieć, że defekt ten występuje zwłaszcza na białym tle, do około 30 centymetrów od twarzy. Nie przeszkadza mi to na co dzień, ponieważ wykorzystując główną zaletę mojej matrycy sAMOLED, przerzuciłem się na czarny motyw Substratum – Swift Black. Na jednolicie czarnym tle, logicznie rzecz biorąc nie widać wspomnianych kropeczek, nawet, gdy nasz nos jest przy wyświetlaczu. Co więcej, patrząc na zegarek w trybie Always on Display, czy ogólnie poruszając się po interfejsie mam przyjemne wrażenie, jakby ekran nabierał takiego wyrazu mlecznej szklanki.

Obsługa firmy 3mk


Kupując folię miałem nieprzyjemną niespodziankę od 3mk. Zamówiłem towar rano, 21 grudnia, z nadzieją, że kurierem DHL dotrze do mnie jeszcze przed świętami. Niestety tak się nie stało. Po mojej interwencji na profilu społecznościowym firmy na Facebooku – po świętach, miła osoba, przeprosiła za opóźnienie i zaproponowała jako gratis zestaw czyszczący CareSet – żel i ściereczki do czyszczenia ekranów. Zgodziłem się i czekałem kilka dni, aż dotrze do mnie wytęskniona paczka. Dotarła szybko, bo już 28 stycznia – tylko nie zawierała zestawu CareSet. Po kolejnej wiadomości do 3mk, ponownie przeprosili i zaproponowali, że wyślą listem. Grzecznie odmówiłem, sugerując, że CareSet i przesyłka wyjdzie im drożej niż moja folia. Dzisiaj dostałem wiadomość od firmy 3mk, żebym podał adres do wysyłki, mimo, że skoro już wcześniej wysyłali folię, to powinni go mieć. I tak teraz czekam na ten zestaw i czekam. Jak kiedyś dotrze to dam Ci znać. 😉

Podsumowując obsługę – bardzo miła. Nie wiem tylko z czego to wynika, ale wydają się mieć kilka problemów logistycznych. Obsługa konta na Facebooku sprawia pozytywne wrażenie, jednakże nie musiała by tego robić, gdyby wszystko zostało załatwione zgodnie z planem.

Podsumowując folię 3mk MATTE – jestem bardzo zadowolony i prawdopodobnie zwiąże się z produktami tej firmy na dłużej. Folia spełnia swoje zadanie i jest warta wypróbowania, zwłaszcza, że kosztuje niecałe 30 złotych. Szkoda tylko tej utraty jakości obrazu, no ale cóż – nie można mieć wszystkiego.

Kilka screenshotów

Dziękuję za poświęcony czas i do przeczytania wkrótce.

Miłego wieczoru.

AKTUALIZACJA #1


Dotarł do mnie zestaw czyszczący Care Set. Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Ściereczka jest duża i nie łapie kurzu, do tego pięknie wygląda. Co do działania samego żelu – muszę sprawdzić go na kilku urządzeniach elektronicznych i dopiero dam znać jak się sprawuje. Po początkowym czyszczeniu telefonu i laptopa, jak najbardziej na plus, zobaczymy jak się będzie sprawował po dłuższym użytkowaniu. 🙂

 

 

Inne wpisy:
Polecane