Ładowanie
Recenzje

a2mobile, recenzja – czyli dobry wybór

Na początku zaznaczę wyraźnie – to nie jest reklama. Nikt mi za to nie zapłacił i jedynie uznałem, że warto napisać kilka słów o dość młodym polskim operatorze jakim jest a2mobile. Wcześniej korzystałem głównie z sieci Play, ale po kilku latach związku z tą siecią, zaczęły mi znikać pieniądze z konta i stwierdziłem, że to najwyższy czas na zmianę operatora. Czasy się zmieniły i do Polski wkroczyli operatorzy wirtualni, korzystający z nadajników swoich partnerów. Ich oferta często jest bardzo korzystna pod względem finansowym, ponieważ dostajemy dość dużo już za 20 – 30 złotych. Szukając nowego operatora brałem pod uwagę moje aktualne potrzeby, czyli kilkanaście minut rozmów, kilka smsów i ogromne rozmiary wykorzystanego internetu w miesiącu. Przez palce przewinęły mi się oferty sieci takich jak Nju Mobile, Virgin Mobile, Mobile Vikings czy a2mobile. Ostatecznie postanowiłem dać szansę tej ostatniej i powiem Wam szczerze – to był bardzo dobry ruch!

Dane i krótka specyfikacja sieci a2mobile


Sieć powstała 7 września 2016 roku i jest córką operatora aero2. Operator a2mobile korzysta z sieci własnej aero2 oraz z nadajników Plusa i działa w sieciach 2G, 3G oraz LTE i LTE Advanced. Warto wspomnieć, że aero2 poprzez udostępnianie w Polsce darmowego internetu ma dosyć rozległą sieć stacji BTS, co w połączeniu z nadajnikami Plusa, przekłada się na pokrywanie w zasięg praktycznie całej Polski.

Oferta a2mobile


Operator a2mobile proponuje nam tylko jedną ofertę. Jest nią t.zw. No Limit.

Ofertę sieci możemy dowolnie spersonalizować pod siebie. Jeśli chcemy mieć wszystko bez limitu, wystarczy zapłacić około 20 złotych. W takim układzie dostajemy darmowe rozmowy i smsy do wszystkich sieci, oraz nieskończony pakiet internetu, który posiada t.zw. lejek – to znaczy, że po kilku wykorzystanych gigabajtach transmisji, nasz internet zostanie spowolniony. Wszystko widać dokładnie na powyższej grafice.

Najważniejsze jednak jest to, że możemy dostosować pokazane wyżej suwaki tak jak tylko chcemy. Jeśli dużo rozmawiamy, ale piszemy mało smsów i rzadko korzystamy z internetu to nic nie stoi na przeszkodzie by aktywować tylko i wyłącznie Pakiet Rozmowy. Mam podobnie w swoim przypadku, tylko, że rozmowy zamieniłem na Pakiet Internet. Bardzo rzadko wykonuję połączenia, od pewnego czasu piszę również bardzo mało smsów, za to z internetu korzystam za to na potęgę, bo w miesiącu potrafię wykorzystać jakieś 30 – 50 GB. Lwią część wykorzystuję na router i dostęp do internetu na komputerze.

Mając już aktywowany Pakiet Internet, cennik rozmów i smsów kształtuje się kolejno: 10 gr/za minutę połączenia i 10 gr/za SMS/MMS. Wyrobiłem w sobie zwyczaj odnawiać pakiet internetowy co wykorzystane 10 GB, ponieważ po przesurfowaniu takiej ilości danych, nasz internet zostaje spowolniony do 1 Mb/s, co w dzisiejszych czasach nie jest do pozazdroszczenia. Wyzerowanie lejka kosztuje 5 złotych. Łatwo wyliczyć zatem, że miesięcznie wydaję około 15 / 20 złotych na swoją sieć i 75% tej kwoty to wydatki związane z internetem.

Warto dodać, że jeśli zaopatrzymy się w pakiety rozmów i smsów, jednocześnie nie używając Pakietu Internet, to cena za każdy wykorzystany 1 MB danych równa się 4 grosze.

Wspomnieć również trzeba, że cena za jeden pakiet to 9,90 złotych, za 2 to 15,90 złotych, a za 3 to już 19,90 złotych. Wniosek jest zatem prosty – im więcej wybranych pakietów tym są one tańsze i bardziej się opłacają.

Niezależnie od wybranych pakietów, we wszystkich mamy dostęp do darmowego transferu dla aplikacji społecznościowych, WiFi Calling i roku ważności konta.

Wady sieci a2mobile


Jak każdy operator, a2mobile również nie jest idealny. Mimo wielu zalet, największe wady to brak obsługi VoLTE, stosunkowo wolny internet przy braku lejka czy “dziecięca” i mało profesjonalna reklama. O ile dwie pierwsze wady to fakty, tak trzecia to raczej moja subiektywna opinia. Nie potrzebuję jednak internetu o prędkościach rzędu kilkuset megabajtów na sekundę i przy braku lejka wystarczy mi stabilne ~ 40 Mb/s. Dodatkowo, dla niektórych jedną z mniejszych wad może okazać się brak doładowania sieci a2mobile w ulubionym sklepie. Wskazówka – działają doładowania do sieci Plus.

Podsumowanie


Oferta a2mobile jest bezsprzecznie jedną z najlepszych w Polsce. Płacąc niepełne dwadzieścia złotych możemy wsadzić kartę do bezprzewodowego modemu i mieć za to nawet 30 GB szybkiego internetu, a gdy pakiety się wyczerpią nadal mamy podstawowy internet do przeglądania poczty czy ulubionej strony internetowej. Warto wypróbować zwłaszcza, że wszystkie potrzebne kroki możemy załatwić nawet bez wychodzenia z domu.

Życzę sobie, żeby nasza “współpraca” nadal układała się tak dobrze, a samemu operatorowi – dużo klientów, by szybko mógł wprowadzić VoLTE. Bardzo polubiłem tą sieć i czuję, że zostanę z nią na bardzo długo.

Inne wpisy:
Polecane