Ładowanie
PoradnikiPromocje i przecenyRóżne

Biblioteka rodzinna w Google Play – dlaczego warto ją tworzyć?

Jak wszyscy doskonale wiemy, sklep Google Play to ogromna baza aplikacji gier, książek, muzyki i filmów. Swoją darmową i płatną zawartością może przytłaczać – zwłaszcza od momentu wprowadzenia możliwości obniżenia ceny lub sprzedawanie przez pewien czas danych produktów całkowicie za darmo. Z moich obserwacji wynika, że deweloperzy z chęcią korzystają z tego udogodnienia.

I tak przechodzimy do tego, że kupionymi aplikacjami i grami (o ile zezwala na to sprzedawca) można się dzielić z rodziną. Narzędzie do tego służące to Biblioteka rodzinna.

Biblioteka rodzinna – na co nam pozwala?


Tytułowa funkcja sprawia, że mamy możliwość podzielenia się kupionymi produktami z nawet pięcioma osobami. Rodzinna – w tym wypadku wcale nie oznacza, że musi to być koniecznie najbliższa rodzina. Możemy również udostępnić bibliotekę ze znajomymi.  Wygląda zachęcająco, jednak jest to pewne ryzyko. Jakie? Już tłumaczę.

Biblioteka rodzinna wymaga karty debetowej lub kredytowej podpiętej do konta Google. Osoba, która źle ustawi zakres uprawnień członków grupy, może narazić się na znaczne koszta, poprzez nieautoryzowane zakupy członka biblioteki.

Do Biblioteki rodzinnej dodałem tylko swojego młodszego brata, dzięki temu ma on dostęp do gier, które wcześniej kupiłem za oryginalną kwotę, bądź zainstalowałem, gdy były na promocji. Warto wspomnieć, że chłopak czerpie korzyści nie tylko w grach, ponieważ używa również płatnego programu Nova Launcher, wyrwanego kiedyś na promocji za 1.79 PLN.

Opis i dostępne funkcje


Bibliotekę rodzinną uruchamiamy, poprzez kliknięcie zakładki Biblioteka rodzinna w Google Play:

Następnie przechodzimy przez szereg stron i na końcu dodajemy użytkownika, który ma razem z nami dzielić bibliotekę.

Jeśli po pewnym czasie chcemy dodać kolejnego członka wchodzimy kolejno w Google Play -> Konto -> Rodzina -> Zarządzaj członkami rodziny -> Zaproś członków rodziny. Żeby zmienić uprawnienia członka biblioteki klikamy odpowiednio Google Play -> Konto -> Rodzina -> Zarządzaj członkami rodziny -> Nazwa osoby dzielącej z nami bibliotekę  -> Zatwierdzenia zakupów.

Dodatkowo możemy ustawić, którymi grami i aplikacjami chcemy się podzielić. Co ważne, druga osoba kupując coś na promocjach również może podzielić się z nami swoimi zakupami. Bardzo fajna funkcja, którą wykorzystujemy głównie do dzielenia się produktami, których cena została obniżona do 0 PLN.

Moje wrażenia, wady i zalety


Skoro Google udostępnia taką funkcję, to naprawdę warto z niej skorzystać. Nie jest ona, jak może się wydawać,  typowym objawem polskiego cebulactwa – absolutnie nie. Nie wiem dlaczego utarł się przegląd, że jeśli możemy zaoszczędzić trochę naszych ciężko zarobionych pieniędzy, to nie można tego robić, bo w taki sposób postępują tylko Polacy. Takie myślenie jest w mojej ocenie całkowicie głupie i pozbawione podstaw. Z ciekawych promocji naprawdę warto korzystać, ponieważ są one tworzone z myślą o nas – kupujących.

A Ty korzystasz już z Biblioteki rodzinnej, czy dopiero zaczniesz? Koniecznie daj znać w komentarzach.


Swoją drogą, szablon Świata Mobilnego ponownie został poddany delikatnemu liftingowi. Przy okazji poprawiona została strona mobilna, ponieważ chętnie odwiedzacie nas poprzez Wasze smartfony. Na koniec, proszę również o klik w ankiecie znajdującej się z prawej strony. Dzięki! 🙂

Inne wpisy:
Polecane