Ładowanie
Poradniki

Dlaczego AMOLED? – opis, zalety i wady

Gdyby tak trochę dłużej zerknąć w tytułową grafikę, można wywnioskować jedną rzecz. Poprzez użytą kolorystykę, zauważamy lekko zżółknięty biały napis AMOLED na czarny tle, a obok – na białym tle, bardzo ciemny napis IPS, który nie jest jednak do końca czarny. Grafika ta wyraża więcej niż tysiąc słów, ponieważ kiedyś wystarczyłaby, aby oddać różnicę pomiędzy obiema matrycami. Technologia idzie do przodu, a sposoby wytwarzania ekranów razem z nią. Po dziś dzień tytułowe oddanie preferowanego tła jest jak najbardziej w porządku, jednak biały napis AMOLED może być naprawdę biały, a czarny IPS – naprawdę czarny.

AMOLED – opis, zalety, wady


Opis

AMOLED to matryca, która składa się z wielu położonych obok siebie diod OLED, którymi steruje cienkowarstwowy układ tranzystorowy. Układ ten działa jak przełącznik i przepuszcza prąd tam gdzie aktualnie potrzebny jest do podświetlenia danego piksela. Co ważne, nie posiada warstwy typowego podświetlenia, a jednak świeci. Dlaczego tak się dzieje?

W dużym skrócie, podstawowa struktura OLED składa się z materiałów organicznych, umieszczonych między katodą i anodą, która to składa się z przezroczystego tlenku cyny indu lub innych związków, które przewodzą prąd elektryczny. Minerały te po kilku (trudnych do zrozumienia dla niektórych) etapach rozpoczynają proces elektroluminescencji.

Różnicę w budowie ekranów AMOLED (po lewej) i TFT (po prawej) widać tutaj:

Jak widzimy – matryca AMOLED jest znacznie cieńsza, ale mimo tego wyświetla lepsze barwy.

Warto wspomnieć o tym, że obecne ekrany AMOLED noszą głównie nazwę S(uper)AMOLED. Dzieje się tak dlatego, że Samsung przystosował ten typ matrycy pod obsługę ekranów dotykowych i scalił warstwę dotykową z wyświetlaczem – poprzez usunięcie powietrza między warstwami. Poprawił w ten sposób jasność, czy widoczność ekranu w mocnym słońcu. Do tej pory z roku na rok, ekran koreańskiej firmy jest coraz lepszy, a możliwości płynące z technologii AMOLED, zauważyło coraz to więcej innych producentów. Powstały przez to takie twory jak POLED – jest to jednak zagadnienie na całkiem inny wpis.

Zalety

Bez wątpienia, jedną z największych zalet ekranów wykonanych w technologii AMOLED jest wszystko co wiąże się z brakiem podświetlenia.

Po pierwsze – kolor czarny może być naprawdę czarny.

Po drugie – skoro czarny nie jest podświetlany, to tracimy mniej energii, gdy używamy czarnych motywów i tapet.

Po trzecie – w związku z brakiem podświetlenia, ekrany AMOLED cechują się fenomenalnym (jednym z największych) kontrastem.

Kolejnymi zaletami niezwiązanymi już bezpośrednio z brakiem podświetlenia, a ze względu na ogólną budowę, są:

  • większa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne od typowych ekranów LCD
  • większa odporność na bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury
  • brak problemu z pokryciem całej palety barw ADOBE RGB, wymaganej przy profesjonalnej pracy z grafiką
  • obecnie niższe koszty produkcji w stosunku do IPS
  • ekranów tego typu używa coraz więcej producentów i bezsprzecznie są przyszłością
  • bardzo szerokie kąty widzenia bez zauważalnej degradacji kolorów
  • nasycone i żywe kolory (nie każdy uważa to za zaletę)

Wady

Oczywiście jedną z głównych wad jaką można zarzucić matrycom AMOLED jest to, że biały kolor nie zawsze jest naprawdę biały. Co prawda w 2018 roku mamy już na rynku urządzenia, które w pewnym stopniu eliminują ten problem, jednakże jest jeszcze wiele smartfonów (głównie bardzo tanich) z tym problemem. Dodatkowo co chwilę słyszy się, że niektóre ekrany w smartfonach wyposażone w matrycę AMOLED mają problemy z prawidłowym wyświetlaniem obrazu. Warto przytoczyć tutaj różowe ekrany w Galaxy S8, czy defekt pływania obrazu w OnePlus. Dodam, że na moim Galaxy A5 (2017) także widać wymieniony przed momentem problem. Objawia się tym, że po przesunięciu palcem z czarnego tła na jasne, np. przy przeglądaniu w galerii dwóch obrazków – występuje taki krótszy niż pół sekundy efekt rozlewania się ekranu ze strony ciemnej do jasnej.

Pokrewną wadą jest możliwość wypalenia ekranu po długim czasie użytkowania, gdy np. mieliśmy ustawioną czarną tapetę z białymi punktami. Po pół roku użytkowania Galaxy A5 (2017) wspomnianego problemu nie doświadczyłem, ale warto o nim wspomnieć, bo historia zna nie jeden przypadek tego typu.

Do wad można również zaliczyć to, że wszystkie interfejsy producentów telefonów od Androida Lollipop w górę, są projektowane głównie pod kolor biały. To znaczy, że większość, jak nie wszystkie aplikacje w nakładce, jako kolor tła, domyślnie ustawione są pod właśnie ten kolor. Rodzi to kilka małych problemów. Szkoda także, że tak mało aplikacji ma możliwość ustawienia własnego motywu. Wystarczyłyby dwa – biały i czarny – takie rozwiązanie sprawiłoby mi mnóstwo przyjemności. Szczęściem w nieszczęściu jest to, że w Androidzie Oreo – niektórzy producenci smartfonów w końcu dostrzegli tą “dyskryminację” i implementują w swoich urządzeniach opcjonalny czarny motyw. Szkoda jednak, że tak późno. Zdaję sobie sprawę, że istnieje wiele rozwiązań, które ułatwiają ustawianie czarnego tła w aplikacjach, ale są to narzędzia dalekie od doskonałości, a do tego w większości przypadków płatne. Szerzej o tym pisałem tutaj i tutaj.

Ostatnią wadą jest wspomniana już w zaletach cecha – bardzo żywe kolory i bardzo duże nasycenie kolorów. Jak już wspomniałem wcześniej, ta cecha to dla mnie zdecydowana zaleta, ale wiem, że niektórzy od wspomnianego szału barw mogą dostać zawrotów głowy i odruchu wymiotnego.

Podsumowanie


Osobiście zdecydowanie preferuję ekrany AMOLED od IPS, ponieważ uwielbiam je za brak podświetlenia i wszystkiego co się z tym faktem łączy. Odkąd pamiętam zawsze używałem wyświetlaczy IPS i dopiero w 2017 roku przerzuciłem się na ekran AMOLED. Uważam to za bardzo dobrą decyzję, ponieważ żywe, nasycone kolory i bardzo szerokie kąty widzenia to miód na moje oczy. Nie ukrywam, że cieszę się również z oszczędności baterii w przypadku zastosowania czarnego zestawu – motyw + tapeta.

W najbliższej przyszłości planuję taki sam wpis, tylko dotyczący ekranów IPS. Zostań więc z nami. 😉

Źródła: Web Archive, Wiki, etnews, własne

Inne wpisy:
Polecane