Ładowanie
Newsy

Jeśli kupowałeś coś ostatnio na stronie OnePlus, to mamy dla Ciebie złą wiadomość

Wszelkie płatności kartą to dzisiaj chleb powszedni. Płatność jest błyskawiczna, a do tego bardzo wygodna. Płacąc w sklepie, nie musimy szukać drobnych, a zamawiając przez Internet, z reguły zapłacimy mniej za dostawę. Płatności kartą mają jednak swoje wady i jedną z nich bezsprzecznie jest umiarkowane bezpieczeństwo. Tutaj trzeba wspomnieć o tym, że żadna forma nie jest bezpieczna. Jedna i druga ma swoje plusy i minusy. Portfel z zawartością mogą Ci wyrwać na spacerze po mieście, a karta może zostać wykorzystana np., gdy kupujesz urządzenie OnePlus, na ich stronie internetowej.

Co się właściwie stało?


Pewien użytkownik założył temat na forum firmy o tym, że kupił dwa urządzenia firmy OnePlus na ich stronie internetowej, kolejno 26 i 28 listopada. Niestety, po tym czasie bank ostrzegł go, że obie karty, których użył do płatności podejrzanie się zachowują. Po zalogowaniu się do strony internetowej banku, właściciel stwierdził, że faktycznie z jego konta zaczęły znikać pieniądze.

Po rozpętaniu burzy, inni kupujący również stwierdzili, że ich karty zostają wykorzystane do nieautoryzowanych transakcji. Po głosowaniu w ankiecie okazało się, że poszkodowanych jest jeszcze więcej – około 70 osób. Można się domyślać, że rzeczywista liczba ofiar jest jeszcze większa. Wszystkich łączy to, że zakupy na stronie OnePlus były wykonane w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Firma wydała się oświadczenie:

“At OnePlus, we take information privacy extremely seriously. Over the weekend, members of the OnePlus community reported cases of unknown credit card transactions occurring on their credit cards post purchase from oneplus.net. We immediately began to investigate as a matter of urgency, and will keep you updated.”

“W OnePlus bardzo poważnie podchodzimy do kwestii prywatności informacji. Przez weekend członkowie społeczności OnePlus zgłaszali nieznane transakcje kartą kredytową, które pojawiły się po zakupach na stronie oneplus.net. W trybie pilnym rozpoczęliśmy śledztwo i będziemy informować Was na bieżąco. “

Czy faktycznie trzeba uważać, że firma OnePlus jest teraz najgorsza?


I tak i nie. Błędem OnePlus w tym wypadku, jest wykorzystanie dziurawego Magento eCommerce. Ale druga połowa winy leży po stronie samej platformy Magento eCommerce, bo powinna być zdecydowanie bezpieczniejsza. Dla mnie bądź, co bądź – błąd jest bardzo poważny, niezależnie kto zawinił i firma OnePlus powinna bardzo szybko naprawić, a następnie wyjaśnić zaistniałą sytuację. Takie rzeczy nie mają prawa się dziać na oficjalnych stronach producentów, bo jeśli nie ufać im, to komu?

Co musisz zrobić, jeśli ostatnio kupowałeś coś na stronie OnePlus?


Pierwsze co należy zrobić w takiej sytuacji, to dokładnie przejrzeć historię swoich ostatnich wydatków i jeśli pojawią się jakieś wątpliwości trzeba skontaktować się z bankiem, na którym otwarty jest dany rachunek. Ewentualnie można rozważyć ustawienie limitów na karcie. Jeśli nie masz czasu na takie zabawy, ostatnim krokiem jest zastrzeżenie karty.

Gdy pojawią się nowe informacje niezwłocznie Was poinformujemy.

Źródła: Android Police, RedditFidus Info Sec, Forum OnePlus, Forum OnePlus

Inne wpisy:
Polecane